Zborník abstraktov

Súbor vo formáte pdf na stiahnutie

Harmonogram konferencie

Nedeľa, 9. 6. 2024 Pondelok 10. 6. 2024 Utorok 11. 6. 2024
po 15:00 príchod a prezentácia účastníkov

08:20 – 08:30
otvorenie
08:30 – 12:00
prednášky
12:15 – 14:00
obed
14:00 – 16:30
prednášky
18:30 – 19:30
večera
20:00 – 21:00
prednáška

08:30 – 12:00
prednášky
12:15 – 14:00
obed
14:00 – 16:30
prednášky
18:30 – 19:30
večera

Streda, 12. 6. 2024 Štvrtok 13. 6. 2024 Piatok 14. 6. 2024
celodenný výlet

08:30 – 12:00
prednášky
12:15 – 14:00
obed
14:00 – 17:00
študentské
prednášky
18:30 – 19:30
večera

08:30 – 12:00
prednášky
12:15 – 13:30
obed, odchod domov

Podrobný program konferencie

PONDELOK
08:30 - 09:30Václav Janiš, Fyzikální ústav AV ČR, Praha
Komplexita, neuspořádanost a frustrace — teorie středního pole spinových skel (Nobelova cena za fyziku 2021)
Komplexní systémy jsou makroskopické soustavy skládající se z velkého množství elementárních objektů stejného typu jako jsou atomy nebo molekuly jejichž vzájemné působení není přesně určitelné. Komplexita roste s mírou neuspořádanosti a pokud je systém frustrován a neexistuje uspořádání elementárních objektů, které nesplňuje požadavky působení všech vlivů, jednoznačné řešení ve formě ergodického Gibbsova stavu neexistuje. Existují mikroskopické modely s malým počtem parametrů, které chování frustrovaných komplexních systémů simulují. Prominentním příkladem je model spinového skla.
Spinová skla jsou materiály obsahující atomy tranzitivních kovů (Fe,Mn) silně zředěných v kovové matrici vzácných kovů (Cu,Au, Pt). V důsledku zředění je vzájemná interakci magnetických momentů tranzitivních kovů frustrována mezi pero a antiferomagnetickou. Nízkoteplotní stav takového systému je sice uspořádán, ale nemá formu ani feromagnetu ani antiferomagnetu. Je to nová fáze magnetického, spinového skla. Kvalitativní řešení na úrovni statistického středního pole vzniku spinově skelné fáze našel G. Parisi, za které získal v roce 2021 Nobelovu cenu za fyziku.
V úvodu přednášky osvětlím na základě analýzy experimentálních výsledků materiálů se spinově skelnou fází motivaci pro zavedení kanonického Edwardsova-Andersonova modelu spinových skel a shrnu pokusy nalézt řešení tohoto modelu včetně jejich fundamentech nedostatků v rámci klasické statistické fyziky. Centrálním bodem přednášky bude konečné řešení G. Parisiho v přiblížení středního pole. Vysvětlím jeho původní odvození replikovým trikem a narušením symetrie uměle zavedených replik původního modelu. Ve snaze nalézt volnou energii a termodynamickou interpretaci Parisiho řešení budu diskutovat problém existence termodynamické limity, narušení ergodicty a Eulerovy makroskopické homogenity. Získáme tak alternativní odvození Parisiho řešení s modifikovanou parametrizací. V závěru přednášky zmíním některé vlastnosti Parisiho řešení a alternativní modely spinových skel.

[1] V. Janiš: Komplexita a neuspořádanost ve fyzikálních systémech od atomárních po planetární škály, Čs. čas. fyz. 72 (2022) 14-20.
[2] V. Janiš: Introduction to Mean-Field Theory of Spin Glass Models, Chap. 8 in Lecture Notes of the Autumn School on Correlated Electrons: Many-Body Physics: From Kondo to Hubbard} (E. Pavarini, E. Koch and P. Coleman eds.), Schriften des Forschungszentrums Jülich, Reihe Modeling and Simulation, Vol. 5, Jülich 2015, ISBN:978-3-95806-074-6.
09:45 - 10:45Pavol Neilinger, Katedra experimentálnej fyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
Supravodivé fotónové detektory
Detekovať žiarenie na úrovni jednotlivých fotónov je žiadúce v rôznych oblastiach fyziky; od astrofyziky, biofyziky až po kvantovú optiku a kvantovú informatiku. Spomedzi týchto detektorov vynikajú svojou citlivosťou, spektrálnym rozsahom a časovým rozlíšením práve supravodivé detektory. V tejto prednáške si predstavíme základné typy supravodivých detektorov a bližšie sa zameriame na nanodrôtový detektor, ktorý tvorí základný stavebný prvok kvantovej komunikačnej infraštruktúry. Jeho základnou súčiastkou je nanodrôt pripravený z tenkého filmu neusporiadaného supravodiča, ktorý dôsledkom absorpcie fotónu lokálne prechádza do normálneho stavu. Objasníme si fyzikálne princípy fungovania detektora a ukážeme, ako vývoj detektora spája oblasti supravodivosti, optiky, kryofyziky a mikrovlnnej elektroniky.
11:00 - 12:00Milan Ťapajna, Elektrotechnický ústav SAV, Bratislava
GaN heteroštruktúrne tranzistory pre mikrovlnné a výkonové aplikácie
V súčasnosti už sú na trhu dostupné mikrovlnné monolitické výkonové zosilňovače (MIMIC) na báze GaN tranzistorov s vysokou pohyblivosťou elektrónov (HEMT), zatiaľ čo vysoko efektívne GaN tranzistory pre nízkofrekvenčné výkonové aplikácie (napr. pre elektromobilitu) postupne vstupujú do fázy komercializácie. Tento relatívne rýchly vývoj bol možný najmä vďaka intenzívnemu výskumu, ktoré prinieslo nové poznatky o spoľahlivosti týchto súčiastok. V prednáške vysvetlíme princíp činnosti GaN HEMT súčiastok, kde sa zameriame na vznik 2-rozmerného elektrónového plynu (2DEG) v rôznych GaN heteroštruktúrach a popíšeme konštrukciu tranzistorov pre mikrovlnné ako aj výkonové aplikácie. V druhej časti sa zameriame na vysvetlenie degradačných mechanizmov špecifických pre oba typy GaN tranzistorov. Najskôr predstavíme metodológiu študovania týchto mechanizmov pomocou kombinácie elektroluminiscenčnej mikroskopie a elektrických meraní ako aj základné nástroje na zabezpečenie spoľahlivej prevádzky GaN súčiastok. Následne zosumarizujeme aktuálne poznatky v oblasti spoľahlivosti mikrovlnných ochudobňovacích tranzistorov ako aj výkonových obohacovacích GaN tranzistorov.
14:00 - 15:00Peter Skyba, Ústav experimentálnej fyziky SAV, Košice
Supratekuté hélium-3 – modelový systém pre kvantovú fyziku
Fázový prechod hélia-3 do supratekutého stavu je považovaný za jeden z najkomplexnejších fázových prechodov v prírode spontánne narušujúci niekoľko symetrií. Vďaka tejto komplexnosti supratekuté fázy hélia-3 poskytujú prakticky neobmedzené možnosti na realizáciu rôznych modelových experimentov, pomocou ktorých je možné študovať celú plejádu fyzikálnych javov a procesov. Jednak ide o procesy a javy presahujúce naše súčasné technické a technologické možnosti, napríklad v oblasti kozmológie, fyziky vysokých energií, atď. , ale aj fyzikálne procesy a javy teoretický predpovedné kvantovou fyzikov (napr. Majorana častice). Cieľom prednášky je oboznámiť účastníkov školy s fyzikálnou podstatou supratekutosti hélia-3, javmi spojenými s touto komplexnou supratekutosťou, a uviesť niekoľko príkladov realizácie modelových experimentov: modelovanie horizontu udalosti, modelovanie vlastnosti qu-bitu a ukázať, ako takýto supratekutý systém môže pracovať ako kvantový rezonančný zosilňovač.
20:00 - 21:00František Kundracik, Katedra experimentálnej fyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
Galileo Galilei a vznik vedeckej metódy poznania
Galileo Galilei bol velikánom vedy v období neskorej renesancie. Jeho zásluhou nastal rozvoj experimentálneho skúmania prírody a jej matematického opisu. Galileove objavy a vynálezy z oblasti mechaniky a astronómie boli revolučné a vďaka jeho pôsobeniu na univerzite v Padove sa informácie o nich rozšírili do celej Európy. Na prednáške si povieme podrobnejšie o najvýznamnejších Galileových objavoch a predvedieme aj kľúčový experiment z mechaniky, závery ktorého boli jedným z pilierov Newtonovskej fyziky.
UTOROK
08:30 - 09:30Marián Mikula, Katedra experimentálnej fyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
Hard nanostructured coatings: what is behind their excellent mechanical properties?
Hard coatings, mainly based on nitrides but also diborides of transition metals, represent a group of ceramic materials with great application potential in demanding engineering applications. The combination of strong chemical bonds and the nanostructured character of the coatings creates interesting material systems whose mechanical properties differ significantly from their bulk equivalents. On selected hard coatings, we will show how the decomposition of solid solutions caused by high-temperature exposure contributes to the increase in hardness. We will also demonstrate the improvement of mechanical properties by forming nanocomposites. Finally, we will show the weaknesses of hard coatings and modern approaches to their improvement.
This work is supported by the Slovak Research and Development Agency (Grant No. APVV-21-0042), Scientific Grant Agency (Grant No. VEGA 1/0296/22) and supported under the Operational Program Integrated Infrastructure for the project: Advancing University Capacity and Competence in Research, Development, and Innovation (ACCORD), co-financed by the European Regional Development Fund.
09:45 - 10:45Tomáš Roch, Katedra experimentálnej fyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
Analýza tenkých vrstiev rozptylom RTG lúčov - ako nezablúdiť v reciprokom priestore
Pri ožiarení kryštalického materiálu vhodným röntgenovým lúčom môžeme zaznamenať transformovaný obraz periodického usporiadania atómov, kde je mnoho užitočných informácií, ktoré na prvý pohľad nie je ľahké rozpoznať. Ukážeme si ako tieto informácie dešifrovať vhodným pohľadom, meraniami za pomoci dostupných zariadení a s použitím aj voľných softvérových nástrojov.
11:00 - 12:00Jozef Uličný, Ústav fyzikálnych vied, Prírodovedecká fakulta, Univerzita P.J. Šafárika v Košiciach
XFEL - RTG laser na princípe voľných elektrónov a jeho možné využitia
RTG lasery na princípe voľných elektrónov sú nateraz najbriliantnejšie zdroje koherentného žiarenia v mäkkej ale najmä tvrdej rentgenovskej oblasti. V prednáške opíšem základné charakteristiky a princípy fungovania jedného z najlepších - European XFEL zo svojho pohľadu užívateľa, člena projektu HEU na vytvorenie novej metodiky, ale aj príklady použitia experimentálnej stanice SPB/SFX prípadne MID. Keďže Slovensko je akcionárom EuXFEL s menej ako adekvátnym využitím možností EuXFEL, predmetom prednášky na záver môže byť aj ako byť úspešný v beamtime proposaloch z pohľadu člena panelu expertov na prideľovanie meracích časov.
14:00 - 15:00Peter Bokes, Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave
Transport elektrónov cez molekuly a nanokontakty
V prednáške budú uvedené príklady experimentálnych meraní transportu elektrónov cez molekuly a nanokontakty z obdobia posledných 20 rokov a prehľad teoretických modelov, ktoré majú za cieľ takýto transport náboja opísať. Teoretické koncepty ako sú lokálna hustota elektrónových stavov, nerovnovážna Greenova funkcia a selfenergia sú pre formuláciu výpočtov transportu veľmi dôležité, a preto ich zavedenie vyžaduje okrem množstva matematických odvodzovaní (ktoré nepatria na prednášku) aj istý celkový náhľad, ktorému sa budeme venovať.
15:30 - 15:42Magdaléna Poláčková, Centrum nanotechnológií a pokročilých materiálov, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
Príprava Josephsonových S/F/S spojov
Štruktúry obsahujúce Josephsonové spoje s rozhraním supravodiča a feromagnetu (S/F) sú predmetom skúmania najmä pre nádejné uplatnenie v kryoelektronike. Tokom supravodivého prúdu cez feromagnetickú vrstvu môže totiž dochádzať ku generovaniu spinovo polarizovaného supravodivého prúdu, čo má potenciálne využitie napríklad v supravodivej spintronike, qubitoch či pamäťových jednotkách. Študovanie toku supravodivého prúdu cez feromagnet vyžaduje prípravu štruktúr mikrometrových a submikrometrových rozmerov. Mikroštruktúry sú štandardne tvarované pomocou optickej litografie a iónového leptania, avšak dosiahnutie submikrometrových rozmerov vyžaduje iný prístup kvôli rozlišovacej schopnosti optickej litografie. V našej práci sa zameriavame na optimalizáciu procesu prípravy Josephsonových S/F/S spojov s využitím fokusovaného iónového lúča (FIB).
15:42 - 15:54Katarína Viskupová, Katedra experimentálnej fyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
Vplyv bórovej podstechiometrie na štruktúru tenkých V1-xWxB2-Δ vrstiev
Diboridy prechodových kovov sú materiály vyznačujúce sa vysokou tvrdosťou, odolnosťou voči opotrebeniu a vysokým teplotám, vďaka čomu majú potenciál pre uplatnenie ako ochranné povlaky pre extrémne podmienky. Tenké vrstvy na báze diboridov sú zvyčajne pripravované metódou magnetrónového naprašovania, ktoré umožňuje pripraviť vrstvy s rôznym chemickým zložením. Často pozorované odchýlky od stechiometrie – pomer obsahu bóru ku kovu vyšší alebo nižší ako 2 – vedie k vzniku rôznych bodových aj plošných defektov, či zmene kryštalickej fázy, čo môže výrazne ovplyvniť mechanické vlastnosti vrstiev. V našej práci skúmame vplyv bórovej podstechometrie na štruktúru ternárneho systému V1-xWxB2-Δ. Pomocou density functional theory výpočtov a experimentu ukazujeme, že prítomnosť bórových vakancií môže viesť k rozpadu ternárneho tuhého roztoku na vhodne zvolené binárne produkty.
15:54 - 16:06Michal Patrnčiak, Katedra experimentálnej fyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
A device with a complementary function to a gasistor
Gasistor, as studied previously, is a two terminal device powered by a constant current operating as a thyristor-like switch triggered by a drop in concentration of reducing gas. The structure of this device is equivalent to a plane capacitor in Pt/TiO2/Pt arrangement. The two main functionalities of this stack are the gas sensing and the memristive switch. By separation of the two parts and their subsequent connection in series, we can construct a device with gasistorlike functionality with switching induced by an increase in gas concentration while biased by a constant voltage.
16:06 - 16:18Veronika Hidaši Turiničová, Centrum nanotechnológií a pokročilých materiálov, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
Fabrication, Electrical Modification, and Measurement of Trapped Charge in Dielectric Hydroxyapatite
Hydroxyapatite is a dielectric ceramic biomaterial that possesses a high level of biomcompatibility. As a result, it is widely used in orthopedic implants, grafts, and to treat other bone-related injuries. Additionally, electrical modification has been shown to increase the adsorption of certain proteins and cells on the modified hydroxyapatite surface, which could result in decreased convalescence time for patients. However, a fundamental understanding and quantitative analysis of this phenomenon is lacking. Here, we present a comprehensive study starting from the preparation of model hydroxyapatite samples using the Spark Plasma Sintering tehcnique, through the process of electrical modification in a Scanning Electron Microscope and its effect on the surface properties, to a novel method for measurement of the trapped electric charge that is based on the Pendat Drop method.
16:18 - 16:30Jan Revenda, Ústav fyziky kondenzovaných látek Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity
Vznik spinového polaronu v d4 soft-spin magnetu​
V poslední době se pozornost vědecké komunity obrátila k oxidům přechodových kovů, které vykazují jevy související se silnou spinově-orbitální vazbou. V takových materiálech můžeme studovat důsledky netriviální multipletové struktury a spin-orbitálního provázání. Zde se zaměříme na dopované nosiče v Mottových izolátorech obsahujících ionty přechodových kovů s d4 valenční slupkou, která významně podléhá spin-orbitální vazbě. Hlavní motivací našeho výzkumu je Ca2RuO4, který se vyznačuje příhodně vyváženou výměnnou interakcí, spin-orbitální interakcí a krystalovým polem. Dalekodosahové uspořádání v tomto materiálu lze chápat jako důsledek výměnou indukované kondenzace nízkoenergetických multipletových stavů, které se nacházejí nad nemagnetickým základním iontovým stavem. Výsledný ”soft-spin“ antiferomagnet se vyznačuje zajímavým spektrem excitací včetně magnonů a intenzivního amplitudového módu. Vložením dalšího elektronu do našeho systému studujeme komplexní interakci mezi pohyblivou částicí d5 a magnetickým pozadím d4 vedoucím ke vzniku spinového polaronu a analyzujeme roli magnonu a amplitudových módů v tomto procesu.
16:30 - 16:42Matej Uhliar, Ústav Fyzikálnej Chémie a Chemickej Fyziky, FCHPT STU
Novel Organic Material for Optoelectronic Use: From Theory to Synthesis
Organic materials provide large variety of uses, ones of which are optoelectronic components such as organic light emitting diodes (OLED), organic solar cells, organic field-effect transistors (OFET). These components must contain electron acceptor and electron donor groups, that are connected via π-conjugated system. Typically, five- and six-membered aromatic heterocycles are used as π-conjugated system. Our targeted system has basis in 1,3,4-oxadiazole-2,5-bis(pentafluorophenyl) [1,2] molecule that is proposed to serve the purpose of conjugated system. Several selected molecular groups were afterwards bonded to our targeted molecule to acquire mainly bis- derivatives. Proposed molecules were also synthesised for further electrochemical study. Aromaticity and electronic properties for our acquired molecules were evaluated from computational perspective.
1. Orgzall I., Franco O., Reck G., Schulz B., Journal of Molecular Structure, 749 (2005), 144-154

2. Ding J., Day M., Macromolecules 39 (2006), 6054-6062.

ŠTVRTOK
08:30 - 09:00Oleh Turutanov, Katedra experimentálnej fyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
A new type of Josephson weak link for superconducting electronics
Starting from Brian Josephson work on his famous effects, a new era of “weak superconductivity”, or superconducting electronics, has begun. The most of low-current superconducting devices exploits Josephson junctions as key elements. Although the tunnel junctions featuring sinusoidal current-phase relation (CPR) give the best results in sensitivity and noise characteristics of these devices, their fabrication require high technologies to obtain reproducible parameters. Other types of Josephson weak links with direct conductivity, being more technological, are usually worse for applications since they manifest non-sine CPR. For example, long narrow thin-film bridges driven by current may contain several phase-slip centers and demonstrate even multi-valued CPR.
In recent work with colleagues (A. Sivakov, A. Pokhila, M. Grajcar), we found experimentally that covering a superconducting tin thin film tailored as a long narrow bridge (1×5 mm2) with normal-metal layer (aluminum) substantially changes its Josephson properties for better. This bi-metallic bridge, exposed to microwave irradiation in GHz range, shows a large number of microwave-induced Shapiro steps in current-voltage characteristics, while their current width as a function of microwave field amplitude can be fit by Bessel functions like for a tunnel junction. No fraction-number steps (subharmonics) is observed that means that CPR is not skewed and close to sine.
Therefore, this novel simply-made superconducting weak link can be used in Josephson-effect-based devices like dc and rf SQUIDs, especially in low-budget short-term projects. The intriguing deviation from the Bessel-like dependence (small additional maxima) suggests an explanation involving two competing processes with 2p and 4p periodicity, which are presumably due to Landau-Zener transitions between bound Andreev states and require further study.
09:00 - 09:45
10:00 - 10:45
Ján Brndiar, Ústav informatiky SAV, v. v. i., Oddelenie paralelného a distribuovaného spracovania informácií
Quantum Monte Carlo: application
Quantum Monte Carlo (QMC) is a computational stochastics method to solve Schrödinger equation. First real applications started in the early 1960s and 1970s when it was used to study bosonic systems (mainly liquid He). It took another 10 years until the method was successfully used to study fermionic systems. This period culminated in the closing of the problem of the properties of a homogeneous electron gas, without which density functional theory (DFT) as we know it now would not exist. As computing power grew, the pressure to understand the electronic properties of heavier elements increased, resulting in the introduction of pseudopotentials and together with code development QMC became a powerful exact method to calculate ground state properties of small molecules and also their weakly bonded complexes. Applications of QMC methods that describe properties of extended systems still represent challenges. Based on the cross-section of the applications I will try to formulate a list of comments that constantly represent challenges for QMC applications to be similarly competitive as DFT or GW.
11:00 - 12:00Jaroslav Tóbik, Elektrotechnický ústav SAV, Bratislava
Úvod do mikromagnetizmu
V prednáške uvediem oblasť fyziky nazývanú mikromagnetizmus. Uvediem model pomocou ktorého sa počíta energia a dynamika magnetizácie v rámci mikromagnetického modelu. Popíšem typické a tradičné problémy počítané v rámci tohoto modelu - ako je napríklad pohyb doménových stien, rovnovážna magnetická štruktúra v mikro a nano-objektoch, či šírenie magnetických vĺn. Potom spomeniem aj modernejšie problémy sko sú napríklad exotické kvázičastice (vortexy, skyrmióny, hopfióny...), alebo existencia topologicky chránených vĺn v umelých magnetických kryštáloch.
14:00 - 14:12Radovan Bujdák, Ústav výskumu progresívnych technológií, MTF STU
Exploring binary metal-oxygen systems Ni-O and Pd-O with use of Density Functional Theory and Evolutionary Algorithms
Transition metal oxides present a vast array of materials with innumerable technical and chemical applications. Recently, binary oxides of nickel have attracted significant attention due to their emergence as a family of new superconducting materials, and also due to their intriguing semiconducting and catalytic properties. The exploration of unknown phases and the characterization of poorly understood phases in binary transition metal oxide systems pose substantial challenges, necessitating various approaches. In our research, we utilize a methodology that integrates Density Functional Theory (DFT) calculations with educated guess approach and Evolutionary Algorithms (EA). In this work, primary focus lies in describing the evolutionary algorithm process and the post-processing of data calculated by DFT for multiple stoichiometries in the Ni-O and Pd-O binary systems.
14:12 - 14:24Diana Fabušová, Ústav výskumu progresívnych technológií, MTF STU
Study of Pd2O and Ni2O binary oxides using educated guess and Density Functional Theory (DFT) modelling
Transition metal oxides represent a significant category of materials with extensive applications in various technical and chemical fields. Recently, binary oxides of palladium have gained notable attention due their remarkable catalytic properties. The identification of new phases and the characterization of little-known phases in binary systems of transition metal oxides is challenging task that requires diverse methodological approaches. In our study, we employ a strategy that combines Density Functional Theory (DFT) calculations with educated quess and evolutionary alghorithms. Our primary objective is to detail the use of educated guesses in modelling binary palladium and nickel oxides, based on known structures of binary transition metal oxides.
14:24 - 14:36Kamil Goliaš, Centrum Fyziky Nízkych Teplôt, Košice
Temperature Dependent Instabilities of Duffing Resonator Based on Sn-whisker at Low Temperatures
Nano- and micro-mechanical resonators offer an excellent opportunity to study the crossover between linear and nonlinear processes occurring at the lattice level[1−3]. Duffing micro-resonators based on Sn-whisker is an example of a periodically forced resonator with such nonlinear elasticity[4,5]. Not much is known about the physical processes acting at the atomic scale when it comes to the origin of this phenomenon in contrast to advancements made by theoretical description. We present measurements of the temperature dependence of non-linear processes, instabilities - the jumps in velocity observed at certain frequencies in Sn-whisker under magneto-motive excitation at very low temperatures and in magnetic fields up to 100 mT.We suggest a physical model describing the origin of this phenomenon based on temperature fluctuations and a locality of the driving force.

[1] M. Brennan et al., J. Sound Vib. 318 (4-5), 1250–1261, (2008).
[2] A. Cleland, Foundations of Nanomechanics, ISBN - 9783662052877, (2013).
[3] O. Maillet et al., New J. Phys. 18 (7), (2016).
[4] M. Človečko et al., J. Low Temp. Phys. 175 (1-2), 449-455, (2014).
[5] M. Človečko et al., J. Low Temp. Phys. 196, 301–307, (2019).
14:36 - 14:48Filip Košuth, Ústav experimentálnej fyziky SAV, Bratislava
Two-gap superconductivity in the noncentrosymmetric La3Se4 compound
Point-contact Andreev reflection spectroscopy at low temperatures and high magnetic fields has been performed on a noncentrosymmetric La3Se4 superconductor with a critical temperature Tc = 8 K. Two superconducting energy gaps Δ1 and Δ2 with 2Δ1/kBTc ~ 5.8 and 2Δ2/kBTc ~ 2.3, are directly observed in some of the spectra. The temperature and magnetic field effects help to resolve a two-gap structure even on the most frequent spectra where at low temperatures only a single gap is apparent, reflected in a pair of maxima around the zero bias. Two-gap spectra are also supported by the heat capacity measurements. The unconventional order parameter in La3Se4 is discussed.
14:48 - 15:00Anna Khylenko, Katedra experimentálnej fyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
Characterization of superconducting nonlinear microwave coplanar waveguide by transmission spectroscopy
Superconducting microwave waveguides with a center conductor consisting of an array of Josephson junctions enable the achievement of high nonlinear inductance per length and low losses at the same time. This is fully exploited in traveling wave parametric amplifiers in which the nonlinearity is required to transfer energy from a strong pump to the amplified weak probe signal. Precise determination of the waveguide parameters, namely the impedance, the phase velocity, and the nonlinearity, is crucial for the amplifier design. Here, we present a straightforward analysis based on a measurement of the microwave transmission of an unmatched nonlinear coplanar waveguide. We analyze temperature- and power-dependence of the inductance and compare the estimated parameters. Moreover, we demonstrate the frequency mixing and harmonics generations in the waveguide.
15:00 - 15:12Lucia Gelenekyová, Katedra experimentálnej fyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
Metóda extrahovania hustoty stavov a funkcie gapu na škále teplotného rozmazania z dát tunelovej vodivosti.
Znalosť hustoty stavov a funkcie gapu nám umožňuje skúmať základné vlastnosti materiálu. V prípade supravodičov sa jedná napríklad o šírku gapu alebo procesy, ktoré buď napomáhajú supravodivosti alebo ju narúšajú. Hustota stavov nie je meraná priamo, ale extrahovaná z dát tunelovej vodivosti, ktoré sa dajú získať napríklad z STM meraní. Zároveň, z pohľadu teórie, tunelová vodivosť sa dá vypočítať ako konvolúcia kernelu a hustoty stavov. Pri teplotách nižších ako ~ 1/10Tc je hustota stavov priamoúmerná tunelovej vodivosti. Preto prezentujeme metódu, ktorej výsledkom je rekonštrukcia hustoty stavov a funkcie gapu aj pri vyšších ako ~ 1/10Tc avšak na príslušnej škále danej teplotným rozmazaním.
15:12 - 15:24Viktor Šroba, Katedra experimentálnej fyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Bratislava
Cross-ionization of the sputtered flux during hybrid high power impulse/direct-current magnetron co-sputtering
Time-resolved ion mass spectrometry is used to analyze the type and the energy of metal-ion fluxes during hybrid high-power impulse/direct-current magnetron co-sputtering (HiPIMS/DCMS) in Ar. The study focuses on the effect of HiPIMS plasma plumes on the cross-ionization of the material flux sputtered from the DCMS source. Al, Si, Ti, and Hf elemental targets are used to investigate the effect of the metal’s first ionization potential IP1Me and mass on the extent of cross-ionization. It is demonstrated that the interaction with HiPIMS plasma results in the significant ionization of the material flux sputtered from the DCMS source.

PIATOK
08:30 - 09:30Dušan Lorenc, Medzinárodné laserové centrum CVTI SR
Nobelova cena za fyziku 2023: Attosekundy
V roku 2023 bola Nobelova cena za fyziku udelená trojici P. Agostini, F. Krausz a A. Huillier za '…demonštráciu extrémne krátkych impulzov svetla, ktoré je možné použiť na meranie veľmi rýchlych procesov pri ktorých sa elektróny pohybujú alebo menia svoj energetický stav.' V prednáške sa zameriam na stručný historický prehľad, kľúčové experimenty a fyzikálne pozadie problematiky attosekundovej vedy.
09:45 - 10:45Vladimír Tkáč, Ústav fyzikálnych vied, Prírodovedecká fakulta, Univerzita P.J. Šafárika v Košiciach
Univerzálne anomálne správanie skiel pri nízkych teplotách
Tepelná vodivosť k(T) a tepelná kapacita Cp neusporiadaných systémov sa pri nízkych teplotách vyznačujú teplotnou závislosťou, ktorú nie je možné popísať debyeovým modelom (k(T), Cp ~ T3), ktorý veľmi dobré funguje pri popise správania monokryštálov. Pod teplotnou približne T = 1 K, sa tepelná vodivosť vyznačuje k(T) ~ T2 a Cp ~ T. Toto správanie bolo úspešne vysvetlené pomocou tunelového modelu. V teplotnej oblasti medzi 2 K < T < 20 K sa v Cp/T3 nachádza dodatočné maximum, ktoré sa nazýva Bozónov pík (BP). Súčasne sa v rovnakej teplotnej oblasti v tepelnej vodivosti nachádza plató (k(T) = konšt.), ktoré poloha koreluje s polohou BP. Pôvod tejto druhej anomálie je 50 rokov od jej objavu v sedemdesiatych rokoch minulého storočia stále nejasný a je predmetom diskusii. Univerzalita spomínaných vlastností spočíva v tom, že tieto javy sú pozorované vo všetkých neusporiadaných systémoch.
11:00 - 12:00Róbert Tarasenko, Ústav fyzikálnych vied, Prírodovedecká fakulta, Univerzita P.J. Šafárika v Košiciach
Kvantové magnety ako nekonvenčné refrigeranty so zvýšeným magnetokalorickým javom pri nízkych teplotách
Konvenčný magnetokalorický jav (MKJ) je založený na ohreve (normálny MKJ) alebo chladení (inverzný MKJ) systému vystaveného rastúcemu vonkajšiemu magnetickému poľu. Pre kvantitatívny popis MKJ sú podstatné dva parametre: zmena izotermálnej magnetickej entropie (ΔSM) a adiabatická zmena teploty (ΔTad). Uvedené parametre sú ovplyvnené veľkosťou zmeny vonkajšieho magnetického poľa. V posledných rokoch sa v oblasti magnetického chladenia dostáva do popredia téma rotačného magnetokalorického javu. Ochladenie vzorky sa dosiahne jednoduchou rotáciou magnetokalorického materiálu v konštantnom magnetickom poli z ľahkej do ťažkej osi magnetizácie. Zvýšený magnetokalorický jav je zároveň možné pozorovať aj v kvantových magnetoch, ktoré majú veľký aplikačný potenciál pre dosahovanie veľmi nízkych teplôt.

Zborník abstraktov

Súbor vo formáte pdf
na stiahnutie

Kontakt

prof. Ing. Roman Martoňák, DrSc.
martonak@fmph.uniba.sk

prof. RNDr. Michal Jaščur, CSc.
michal.jascur@upjs.sk

Dôležité dátumy

12.04.2024
registrácia

15.04.2024
akceptácia prihlášok

po 15.04.2024
rezervácia hotela

Prezentácie

15 pozvaných prednášok
po 60 minút

študentské prednášky
10+2 minúty

Zborník konferencie

Abstrakty pozvaných aj študentských prezentácií budú uvedené v knihe abstraktov zverejnenej na webovej stránke.

Organizátori